Eric Garcia is the new point guard of MZT Skopje Aerodrom

Wednesday, 26. July 2017 at 19:06

One more American player has decided to start his pro career in ABA League. 

MZT Skopje Aerodrom team (Photo: MZT Skopje Aerodrom/Dragan Mitreski - Dadi)

Eric Garcia (22 years, 183 cm) is the new point guard of MZT Skopje Aerodrom. The deal was signed this Wednesday, while this is the first professional contract for the 22-year old American.

Garcia spent the previous four years at Wofford University, for which he played 128 games in the NCAA League, averaging 9.8 points, 4.2 assists and 2.3 rebounds along the way. His last year in the NCAA League was especially good, as he averaged 14 points, 6.8 assists and 2.8 rebounds per match.

This is another important transfer for MZT Skopje Aerodrom this summer. Recall that this team have already signed Damjan Stojanovski, Boban Stajić and two very talented players - Mihajlo Mitev and Ranko Mamuzić. Also, MZT Skopje Aerodrom hired a new head coach Aleksandar Todorov.

-----------------

Американецот Гарсија е нов член на МЗТ Cкопје Aеродром!

Ерик Гарсија (22 год., 183 см.), доскорешниот член на универзитетот Вофорд од американската НЦАА-лига е нов кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска официјално го потпиша договорот со шесткратниот македонски шампион.

Станува збор за плејмејкер, кој би требало да има улогата на организатор на играта на сино-белите во следната сезона. За Гарсија ова ќе биде прво искуство во европската кошарка по четиригодишен настап за Вотфорд за кој одигра 128 натпревари од кои на дури 119 беше во улога на стартер. Во НЦАА-кариерата имаше просек од 9,8 поени, 4,2 асистенции и 2,3 скока, а убедливи беше најдобар во последната година на универзитетот кога на 33 средби просечно реализираше 14 поени, 6,8 асистенции и 2,8 скока.

Претходно, во таборот на аеродромци дојдоа Дамјан Стојановски, Бобан Стајиќ како и младите и талентирани Михајло Митев и Ранко Мамузиќ додека договорна обврска од минатата сезона имаат Марко Симоновски, Адем Мекиќ и Ксавиер Темс. МЗТ Скопје Аеродром во новата сезона ќе биде предводен и од нов тренер, функција која ќе ја извршува повратникот Александар Тодоров.

>