News

MZT sign two American players - Jansen and Bailey are coming to Skopje

MZT Skopje Aerodrom have completed two more transfers.

MZT Skopje Aerodrom team (Photo: MZT Skopje Aerodrom/Dragan Mitreski - Dadi)

MZT Skopje Aerodrom have got themselves a new shooting power as they signed contracts with two excellent scorers - Daniel Jansen and Brett Bailey.

They are both American players and they will both show up in Skopje at the first team training scheduled for August 22.

Jansen (23 years, 206 cm) plays as power forward, while he spent four years in the NCAA playing for Augustana University. In his last year in the NCAA he averaged 20.1 points and 6.3 rebounds. It is also important to mention that Jansen has some European experience, as he played the 2016/17 season in Belgian team Limburg United.

Bailey (23 years, 200 cm) plays as small forward, while he has just finished studies in the USA. He was playing four years for San Diego University, while in his last season in the NCAA he averaged 15.6 points and 6.9 rebounds per match.

----------------

Американците Џенсен и Бејли се нови засилувања за МЗТ Скопје

Американските кошаркари Даниел Џенсен (23 год, 206 см) и Брет Бејли (23 год, 200 см) се нови имиња во составот со кој тренерот Александар Тодоров ќе ја почне новата сезона на клупата на МЗТ Скопје Аеродром.

Џенсен, кој игра на позицијата крилен центар, веќе има европско искуство со оглед што минатата сезона настапуваше за белгискиот прволигаш Лимбург јунајтед. Станува збор за силен кошаркар со одличен шут од далечина и со секоја трета погодена тројка во текот на целата своја кариера. Претходно, четири години настапувал за Огустана колеџот во НЦАА-лигата каде што во последната година просечно реализирал 20,1 поен заедно со 6,3 скока.

Бејли, пак, игра на позицијата ниско крило и за него ова ќе биде прво кошаркарско искуство надвор од САД. Зад себе има четиригодишен престој во НЦАА-лигата во дресот на Универзитетот Сан Диего каде што минатата сезона имал просек од 15,6 поени и 6,9 скока. Шутот за тројка е најсилно оружје и во играта на Бејли со оглед што погодува со 34,7-отсто, но се одликува и со одлична брзина и атлетизам.

Џенсен и Бејли се очекува на почетокот од следната недела да му се приклучат на сонародникот Ерик Гарсија на подготовките на МЗТ Скопје Аеродром, што значи дека ќе го минат целиот тренажен процес со цел што е можно поподготвени да ја дочекаат новата сезона. Нови членови односно повратници во сино-белиот дрес летово се Дамјан Стојановски и Бобан Стајиќ, потпис на договорот со „металците“ стави и Бојан Трајковски како и младите и талентирани Михајло Митев, Ранко Мамузиќ и Андреј Маслинко додека од минатата сезона останаа Адем Мекиќ и Марко Симоновски.

Тренерот Тодоров првиот официјален тренинг го закажа за во вторник (22 август) во големата сала од спортскиот центар „Јане Сандански“